Banyo Klozet Kapağı Çeşitleri Nelerdir?

Banyo Klozet Kapağı Çeşitleri Nelerdir?

Günlük yaşamımızda zorunlu olarak gereksinim duyduğumuz gerek duş almak için, gerekse kişisel bakım nedeniyle en sık uğradığımız alanlardan biri banyolardır. Banyonun pratik ve hijyenik açıdan rahat kullanılması önemlidir. Kullanılan malzemelerin dayanıklı olması, temizliğinin kolay olması, dekor olarak uyumlu, geniş ve ferah olması işlevselliği açısından rahatlık sunmalıdır.

Banyoda sürekli olarak kullandığımız malzemeler vardır. Duş başlığı, aynalar, lavabo, klozet, köşelikler, havluluk, diş fırçalığı, çöp kovaları…vb Banyo klozet kapakları çeşitleri nelerdir diye bahsetmeden önce klozet kapağı nasıl seçilmeli konusuna kısa bir bilgi sunmakta fayda var. Klozet kapakları banyonun dekorasyon ve hijyenik bir alan oluşturması için kullanılmaktadır.

 

klozet kapağı çeşitleriBirden fazla renk ve desen çeşitleri vardır. Banyonuza stil katan küçük eşyalardır. Klozet kapakları iki türlüdür. Biri klasik kapak diğeri ise yavaş kapanabilir kapaktır. Tasarım olarak da değişik şekillerde üretilmiştir. Yuvarlak, kare, kemer ve oval olarak yapılmıştır. 

Klozet Kapağı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 • Alacağınız klozet kapağının dekorunuza uygun olması gerekir.
 • Klozet kapağının şablonunu çıkarıp, klozetinize uygun yani oturabilecek olmasına dikkat ediniz.
 • Şablonu çıkarmak için klozetin üzerine bir kâğıt koyup, oyuğun olduğu bölümü bir kalemle çizebilirsiniz.
 • Yavaş kapanan klozet kapakları kullanımı pratik olan kapaklardır.
   

  klozet kapağı modelleri

 

Klozet Kapağını Takmak İçin Yapmanız Gerekenler

 1. Klozetin üzerinde bir kapak varsa mutlaka çıkarın.
 2. Bu kapaklar silikonla ve vidayla monte edilmektedir.
 3. O yüzden bu eski tip klozetlerde kelebekli yapıda olduğu için alt kısmını çevirerek açıp, çıkarabilirsiniz.
 4. Eğer kelebekli değilse ve vidalıysa tornavidayla rahatlıkla vidaları söküp çıkarabilirsiniz.
 5. Ardından klozet kapağını yukarı doğru kaldırıp çıkarabilirsiniz.
 6. Yeni klozet kapağının ambalajında vidalar olacaktır.
 7. Bu vidaları klozetin üstündeki alana tornavidayla sabitleyin.
 8. Çıkıntılı olan alanı klozet kapağı üzerindeki deliklerin üzerine gelecek şekilde takın ve montajını yapın.

Klozet şirketlerde, ofislerde, okullarda ve restoranlarda kısaca insan yaşamanın sürdüğü bütün alanlarda kullanılmaktadır. Klozet günümüzde hem hijyenik hem de fiziksel açıdan oturmakta zorlananlar için idealdir. Standard oval klozet kapaklarının rengi genellikle beyazdır. Kırılmaz plastikten yapılmıştır. Oval klozetlere uygun bütün ölçüler bulunmaktadır. Kare şeklindeki klozetler de kare şeklinde tasarlanır. Çift kullanıma sahiptir ve iç içe geçmeli olarak yapılır. Çocuklar için olanlar ise biraz daha dar olarak tasarlanmıştır. Yetişkinlerin kullandığı ise biraz daha geniştir.

 

en iyi klozet ve rezervuar takımıKapağının takıp çıkarması pratik olan ve kolay temizlenen modellerden biri de klozet kapağı amortisörlü modellerdir. Bu kapaklar otomatik olarak rahat yavaş kapanırlar. Hem çocuklar hem de yetişkinler için kullanımı uygundur. İhtiyacınızı giderdikten sonra manuel olarak küçük bir dokunuş yapmanız yeterli olacaktır. Bu tarz klozet kapakları kullanım sırasında çok zarar görmez ve yıpranmaz.  İkili klozet kapağı modelleri de bulunmaktadır. Bu modeller günümüzde en çok tercih edilen modellerdir. Anti bakteriyel özelliklidir. Çocuklar ve yetişkinler için idealdir. Bu kapaklarda kırılma gibi bir sorun yaşanmaz. Bu kapaklar Non-toxic malzemeler kullanılarak yapılmıştır. Sağlığa zararlı maddeler içermez.  Klasik ve standart ölçülere sahiptir. İç içe geçmiş tasarımları da bulunmaktadır.

 

klozet kapağı modelleri
Klozet kapağı alırken mutlaka ölçülerine uygun bir şekilde almalısınız. Eğer, amortisörlü bir model seçerseniz, bu kapakların kendiliğinden kapanma özelliği vardır. Günümüzde geleneksel klozetlerin yerini daha modern tasarımlar almıştır.
Eski tarz modeller yere sabitlenen, manuel olarak açılıp kapanan, oval ve beyaz renklidir. Modern yeni tasarımlarda ise klozetler yere sabitli değildir, yerden birkaç santim yukarıdan monte edilmiştir. Renkleri ise daha çok siyah, bronz, kahverengi, gri gibi renklerden yapılmıştır.

Modern Klozet Kapağı Modelleri 2023

Banyo aksesuarları gittikce teknolojik olmaya devam ediyor, Led ışıklı klozetler, gece kullanımı için benzersiz bir tasarımdır. Mavi rengi, banyoya yumuşak bir aydınlatma ve yatıştırıcı bir ışıltı taşır. Bu model ayrıca hızlı serbest bırakma mekanizması ile karakterizedir. Son derece rahat olmasının yanı sıra temizlenmesi de kolaydır. Bazı klozetler koltuk, özelliği için kavisli bir kenara sahiptir, sırt ağrısı çekenler için faydalı olmaktadır. Bunun yanı sıra, stabilitesini artırmak için bir güç tasarrufu modu ve kavrama tamponlarına sahiptir. 

 

klozet kapağı çeşitleri nelerdirKlozet kapağının geleneksel stili, geleneksel cıvata ve somun montaj yöntemini kullanır, ve değiştirilmesi çok kolaydır. Modern bir cıvata ve somun montaj sistemi daha kullanıcı dostudur, ancak kurulumu daha fazla zaman ve çaba gerektirir. Geleneksel tarzda bir cıvata ve somun montaj sistemi en yaygın olanıdır. Tasarımı, takmayı ve çıkarmayı kolaylaştırır ve çoğu tuvalette standarttır. Üniversal montaj sistemi sayesinde montajı kolay ve hızlıdır. Yuvarlak ve Oval şekilli klozet kapak takımı günümüzde banyolarda en yaygın olanıdır. Her ikisi de standart boyuttadır. Geleneksel yuvarlak klozet kapaklarının önünde boşluk yoktur. Antibakteriyel ve dayanıklı ABS plastik malzemesi onu ev banyoları için mükemmel bir seçim yapar. Bu ürünler ayrıca maksimum konfor sağlamak için ayarlanabilir sisteme sahiptir.

Bu kategoride teknoloji ilerleyerek, akıllı ısıtmalı klozet kapağı, sektörde en son buluşudur.  Yuvarlak Klozet koltuğu, koltuğun neden olduğu çıkıntı miktarını azaltacaktır. Yuvarlak şekil 19.4 inç uzunluğundadır, bu da 19 inçten daha az bir mesafenin çıkıntıya neden olacağı anlamına gelir. Yuvarlak bir oturağın uzunluğu çok önemlidir çünkü atıkların kaseye yönlendirilmesine yardımcı olur. Kasenin şekli, bir kişi için ne kadar rahat olacağını belirler. Yeni bir tuvalet kuruyorsanız, yeni bir koltuk onu daha konforlu hale getirecektir.

 

klozet fırçasıAksi takdirde, eski bir tuvaletin yerini alabilir.Geleneksel klozet kapaklarının aksine, klozet kapağı bir uygulamaya bağlanır. Bu uygulama, kullanıcıların koltuğun sıcaklığını ve parlaklığını ayarlamasına olanak tanır. Klozet kapağı, kolayca çıkarmak ve temizlemek için hızlı açılan tip menteşelere sahiptir. Mevcut en konforlu koltuklardan biridir. Kişiyi rahat ettirmek için tasarlanmış olup, yeni kurulan tuvaletlerde de kullanılabilir. Bir klozet kapağı, parlaklığını ve sıcaklığını kontrol etmenizi sağlayan bir uygulamaya bağlıdır. Ayrıca Kohler Purewarmth hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabilir.Her iki tip de çoğu banyo için uygundur. Akıllı Isıtmalı Klozet, mevcut bir WiFi'ye bağlanabilir. Bu akıllı ısıtmalı koltuğu kullanarak ek bir Wi-Fi veya Bluetooth bağlantısı kurmanıza gerek kalmayacak. 

Klozet Fırçası Modelleri 

 • Ahşap Klozet Fırçaları
 • Metal Görünümlü Klozet Fırçaları
 • Plastik Klozet Fırçaları
 • Modern Görünümlü Klozet Fırçaları
 • Desenli Klozet Fırçaları
 • Çzigili Klozet Fırçaları
 • Renkli Klozet Fırçaları

Klozet fırçaları satın alırken hangi özellikleri istediğinizi ve onu nasıl kullanacağınızı düşünmeniz gerekir. Bazı modellerde klozetin her köşesine ulaşabilen ve derin boruları temizleyebilen küresel bir başlık bulunur. Diğerleri, köşelere ve ulaşılması zor diğer yerlere ulaşmak için tasarlanmıştır. Fırça başlığı yumuşak ve tutması rahat olmalıdır. Ayrıca taban üzerinde yüzen ve kırılmasını önleyen bir tutucu da alabilirsiniz.
Klozet fırçası ararken, kullanımının ne kadar dayanıklı ve kolay olduğunu düşünün.

 

klozet fırçasıKlozet Fırçası Kullanmanın Avatajları

Bazı tuvalet fırçaları temizlemesi kolay kıllara sahiptir ve diğerleri daha sert, daha kumlu bir malzemeden yapılmıştır. Çoğu fırça türü dayanıklı plastik kulplara ve kokuya dayanıklı kıllara sahipken, basit bir insan daha dayanıklıdır. Kafa düzdür ve klozet kenarını temizlerken hafif dokunuş kullanmalısınız. Sapın temizlenmesi ve emniyete alınması kolaydır. Bazı modellerde, klozetin kenarlarını fırçalamanıza izin veren yuvarlak kıllar bulunur. Diğer modellerde, fırçayı kasenin etrafında kolayca hareket ettirmenizi sağlayan ergonomik tutamaklar bulunur. Daha önce tuvalet tıkanıklığı yaşadıysanız, bu ipuçları sorunu hızlı ve güvenli bir şekilde çözmenize yardımcı olacaktır. Bunu nasıl düzelteceğinizden emin değilseniz, aşağıdakilere göz atın: Tuvaletin tıkanıklığını açmakta zorlanıyorsanız, şu ipuçlarını deneyebilirsiniz:

 

klozet fırçası yöntemleriBasit insan klozet fırçaları, Spartalı bir savaşçının miğferini andırıyor. Dar köşeleri temizlemek için tasarlanmış ancak kavisli yüzeylere uyum sağlayacak kadar esnek olan sert, dikenli kıllara sahiptir. Kafa açılıdır ve merkez göbekten dairesel bir şekilde çıkıntı yapar. Sivri ucu jant altı temizliği için mükemmeldir. Çoğu fırçanın yatay olarak dışarı çıkan bir çubuğu vardır, bu yüzden temizlemek için aşağı indirmeniz gerekir.Yerde duran klozet fırçaları, tuvaletin bir köşesine ulaşamadığınızda kullanışlıdır. Bu fırçalar küçük bir banyo için idealdir.

 

siyah klozet fırçası takımıTuvaletin en zorlu alanlarına kolay erişim için tutucuya güvenli bir şekilde otururlar. Bazı modeller ayrıca klozet kapakları ve tutucuları ile uyumludur. Plastik kulplar dayanıklıdır ve sabunla temizlenebilir. Bazı diş fırçası türlerinde dahili bir temizleme sıvısı bile bulunur. Kılları, klozetin köşelerini ovmak için yeterince sert, ancak klozetin kavisli kenarlarına uyum sağlamak için yeterince esnektir. Açılı kıllar, jantın altını temizlemek için mükemmeldir. Çoğu tuvalet fırçasının, yatay olarak dışarı çıkan ve ona ulaşmak için kolun indirilmesini gerektiren bir çubuğu vardır. Bu kafa biraz alışmayı gerektiriyor.

Soru Sor

Security Code

*Lütfen zorunlu alanları doldur...

BENZER İÇERİKLER