Küçük Banyo Modelleri İçin Fikirler

Küçük Banyo Modelleri İçin Fikirler

Banyo, insanların başta beden temizliği olmak üzere ağız ve diş bakımı ve tıraş gibi kişisel hijyen işlemlerimizi gerçekleştirdiği odadır. Tarihsel olarak, banyo yapmak genellikle hamamlarda toplu bir aktiviteydi. Banyoların şekil ve düzenleri ile içerdiği üniteler kültürden kültüre değişiklik gösterir.

modern banyo modeliBatı kültüründe mülklerin diğer bölümlerinden aşırı farklılığı bulunmayan, duvarları boyanmış, duvarlarında çeşitli aksesuarlar bulunan banyolar göze çarparken, daha az gelişmiş ülkelerde banyolar daha basittir. Genelde banyo ve tuvalet üniteleri bir aradadır ve yıkanma için özel bölüm bulunmayabilir. Bir mülkün değerini belirlerken, banyo alanını ve sayısını bilmek metrik önemlidir. Ardından, banyo sayısını karşılaştırırken, bu rakamı toplam yatak odası sayısıyla karşılaştırın. Örneğin, dört yatak odalı bir evde dört banyo olabilir ve tek yatak odalı bir mülkte sadece bir banyo olabilir.

 

banyo modelleriÜç parçalı bir banyoda dört sıhhi tesisat armatürü bulunur ve en yaygın banyo türüdür. Dört parçalı bir banyo birden fazla katlı mülklerde genellikle üst katta bulunur ve bazı evlerde ebeveyn banyosu bile olabiliyor. Üç parçalı bir banyo, emlak listesinde "4PC" olarak etiketlenecektir. Alıcılar için üç parçalı bir banyo idealdir. Mülkün üç parçalı bir banyosu varsa kullanışlılığını artırmaktadır. Üç parçalı banyosu olan bir mülk kalitesinin de bir göstergesidir. Tam bir banyo, rahatlatıcı bir banyo yapmak için harika bir yerdir.

 

banyo nedir

 

Banyo Armatürleri Nelerdir?

 • Banyo Aynaları
 • Banyo Bataryaları
 • Banyo Eviyeleri
 • Banyo Tesisat Armatürleri
 • Banyo Aydınlatmaları

Eksiksiz bir banyoda üç musluk ve bir tuvalet bulunmalıdır. Hatta bazı mülklerde dört parçalı makyaj masası bulunan süit banyo türleri de vardır. Yalnız yaşayanlar veya çocuk sahibi olanlar, dört parçalı bir süiti birden fazla kişiye göre daha çekici bulabilirler. Konuklar için bol miktarda alana sahiptir ve her büyüklükteki bir aileyi ağırlayabilir. Birçok evde birden fazla banyo da olabilir, tek tuvaletli banyo az sayıda vardır. Eksiksiz bir banyo, duş rahatlığına ve spa benzeri bir banyo deneyimine sahiptir. Geçişli bir tasarım ve yüksek kaliteli malzemeler, bir ev için arzu edilen bir seçim haline getiriyor.

 

banyo tasarımlarıTercihinize göre tuvalet odası ve lavabo da bulunabilir. Ayrıca banyonuzu özelleştirmek de mümkün ayna, duş kabini, otomatik musluk, otomatik sabunluk, el kurutma makinesi, dış fırçası dezenfektanı, banyo dolabı, havlu ve diğer eşyaları saklamak için çekmeler veya raf da bulunabilir. Üç parçalı bir banyo, en yaygın ve kullanışlı tam banyo türüdür. Çeyrek hamam olarak da bilinir.

 

banyo tesisat ürünleriYarım banyonun ise ayrı bir duşu vardır. Banyo duvarları karo, granit, mermer, ahşap, laminat parke, tuğla ve birçok yapı malzemelerinden yapılır. Duvarlara ve zemine su sıçrayabileceğinden ve sıcak nemli hava soğuk yüzeylerde yoğuşmaya neden olacağından dolayı kullanışlı ve birinci sınıf malzemeler tercih edilmelidir. Işıklar, ısıtıcılar ve havlu ısıtıcısı gibi elektrikli cihazların genellikle, fişler ve prizler yerine kalıcı bağlantıları olan armatürler kurulması gerekir. Bu kurulum elektrik çarpması riskini en az indirmesi için önemle gerekir.

 

banyo ürünü

 

Küçük Banyo Modelleri 

"Küçük banyo modelleri" tasarımı zor ve dikkat isteyen bir dairenin veya müstakil, evin önemli yaşam alanlarından biridir. Yeni bir güne uyandığımızda ilk uğradığımız yerdir banyo… Günün sonunda ise yorgunluğumuzu attığımız, duş alarak dinlendiğimiz, haftasonu kişisel temizliğimizi, cilt bakımımızı yaptığımız özel alanlardır. Banyonun alanı, dizaynı sağlıklı ve kaliteli zaman geçirmek için önemlidir. Bu yüzden banyo dekorasyonlarının uyumlu ve kişinin rahat hareket edebileceği bir şekilde yapılması gerekir.

 

küçük banyo modelleri 2023Bazı banyolar binanın mimari yapısına göre küçük bir şekilde tasarlanmıştır. Bu yazımızda aynı zamanda 2022 yılının küçük banyo modelleri hakkında da size bilgiler vereceğiz. Böylece banyonuzu yeniden tasarlamış olacaksınız. Küçük banyo tasarımı yapmadan önce yapmanız gereken bazı önemli faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Küçük Banyo Modelleri İle Dekorasyona Yön Verme

 • Banyonun toplam alanı
 • Sıhhi tesisat ve prizlerin bağlanacağı hatlar
 • Odanın biçimi dikdörtgen, kare…
 • Havalandırma

Küçük banyolarda su tesisatı için lavabo, duş kabini ve klozet önemli üç üründür. Küçük banyolarda mutlaka asma klozet ve lavabo kullanmalısınız. Böylece yerden tasarruf edebilirsiniz. Böylece banyonuz hem geniş hem de modern bir tarzda olacaktır. Eğer, duş kabini yerine küvet tercih edecekseniz üçgen küvet alabilirsiniz. Üçgen küvetler küçük banyolar için ideal modellerdir. Banyonuzun duvar ve tavanı açık renk olmalıdır. Kesinlikle antrasit ve kahverenginden uzak durun.   Açık renkler küçük banyoları daha geniş ve ferah gösterecektir.

 

küçük banyo modeliKoyu tonlar küçük banyoları daha dar ve basık gösterir. Bunun yerine soft mavi, beyaz, gümüş grisi ve bej rengini tercih etmelisiniz.
Gümüş ve açık gri banyoyu şık, sade ve aydınlık gösterecektir. Bej rengi, banyonuzu parlak ve ferah bir hava katacaktır. Siyah-beyaz kullanımı banyonuzu farklı ve tarz gösterecektir. Banyonuzda kullanacağınız gölgeler alana daha zengin, görsel estetik açıdan daha enerjik, parlak ve özgün bir tarz katacaktır.

Küçük Banyo Alanlarını Nasıl Dekore Edebilirim?

Banyonuzda sarı, mint yeşili tonlarını da kullanabilirsiniz. 2022’nin küçük banyo modelleri modern ve şık tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Günümüzde iç mimarlar özellikle küçük banyo tasarımları yaratırken modern trendleri ele alıyorlar. Bunu yaparken kullanılan banyo malzemelerini seçerken detaylara bakıyorlar. Binalarda iç mekân dekorasyonu keyifli olsa da dış dekorasyona göre çok zordur bunun nedeni ince işçilik ve detaylarının yoğun olmasıdır. Küçük banyonuzu yenilemek için tasarım yapmakta zorlanıyorsanız mutlaka bir iç mimarla iletişime gelip onun direktifleri doğrultusunda hareket etmeli ve banyo malzemelerini ona göre almalısınız.  

 

banyo modelleriKlasik tarz banyolar günümüzde de popüler tasarımlardan biri. Bunun nedeni basit, rahat ve sade olmasıdır. Klasik tarz banyolarda dikkat çeken ise şık malzemelerin kullanılmasıdır. Üçgen veya oval bir küvet, altın kaplama varaklı aynalar ve beyaz dolaplar dikkat çekmektedir. Klasik tarz banyolarda dikkat çeken detay parlaklıktır. Daha çok mermer, porselen ve seramik karolar kullanılmıştır. Oryantal tarzdaki banyo modellerinde ise parlak duvar renkleri kullanılmıştır. Daha çok çiçek ve geometrik desenler dikkat çekmektedir. Halı olarak da sakura paspas tercih edilir.

 

banyo modelleriBunun yanı sıra düz desenli paspaslarda kullanılabilir. Duvarlardaki karoların rengi ise daha çok bej ve kahve tonlarında seçilmiştir. Camı oval duş kabini, askılı klozet ve banyo dolabı küçük banyonuza çok güzel duracaktır.  Küçük banyo modelleri iskandinav tarza banyo modellerinde yatay duş kabini, askılı banyo dolabı ve klozet dikkat çekerken duvarlarda beyaz metro karolar kullanılmıştır. Banyoda ağırlıklı olarak beyaz tercih edilmiştir. Bu model banyolarda daha çok açık gri paspaslar bulunur. Küçük banyoya sahipseniz en çok kullanılan modeller klasik, oryantal ve İskandinav banyo modelleridir. Kendi zevkinize göre olanı seçip banyonuzu yeniden tasarlayabilirsiniz.

 

büyük banyo modelleriKüçük banyo modellerinize modern görünüş kazandırırken banyo aydınlatma fikirlerine göz atmanızda fayda var. Banyo aydınlatma armatürleri ve ışık sistemleri alana olduğundan daha çekici ve çarpıcı görüntü kazandırarak küçük banyo tasarımlarına katkı sağlar. Banyo dekorasyon örnekleri ve modelleri ile alana göre düzenlemeler yaparak, yaşam alanlarınızda kendi dekorasyon fikirlerinizi yaşatabilirsiniz.

Modern Banyo Modelleri ve Dekorasyonu

Banyolar evin içinde en kullanılan kişisel bakım ve temizliğin yapıldığı özel alanlardır. Banyoya eşya almak ve dekorasyonunu yapmak diğer alanlara göre biraz daha zorlayıcı olabiliyor.  Özellikle küçük ve dar alana sahip olan banyoları dekore etmek çok daha sıkıntılı bir süreçtir. Banyo dekorasyonu yaparken günün trendlerinin yanı sıra evde yaşayan kişilerin sayısı ve kişilerin kullanım alışkanlıkları da önemlidir.  Bu kriterler göz önünde bulundurulduğunda ideal banyo düzeninin oluşturulması kolay hale gelebilir. İdeal banyo düzeni temizlik ve sağlık açısından çok önemlidir. Banyonuzu daha işlevsel, düzenli ve ferah bir şekilde kullanmak istiyorsanız banyonuzu alanına, zevkinize ve kullanma şeklinize göre dekore etmelisiniz. Böylece banyonuz daha modern ve temiz görünecektir.

 

modern banyo modelleri

 

Modern Banyo Seramik Fayansları Nasıl Seçilir?

Günümüzde banyo duvarlarında karolar yerine nem kapmayan, suya dayanıklı duvar kağıtları kullanılmaktır. Duvar kağıtlarıyla banyonuzda farklı renklerde desenler oluşturmanız mümkün. Beyaz renk modern banyoların vazgeçmediği renklerdendir. Özellikle dar olan banyolarda açık renk kullanımı önerilmektedir. Dar ve küçük bir banyoya sahipseniz gri ve beyaz renginden oluşan metalik aksesuarlar ve mermerleri tercih edebilirsiniz.

Örneğin beyaz renk karo veya eşya kullandığınızda leke tutmayan, kolay temizlenebilen ürün yapısına sahip olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra turkuaz ve beyaz rengini de kullanabilirsiniz. Sabunluk, kutular, havlu gibi parçalarla banyonuzun renginin uyumlu olması gerekmektedir. Banyonuz için mermer ve ahşap uyumunu sağlayabilirsiniz.

 

modern banyolar

 

Doğadan ilham alarak kahverengi tonlarına yer verebilir, bitkiler koyabilir ve banyonuzu SPA atmosferine dönüştürebilirsiniz.  Siyah ve beyaz renkleri kullanarak İskandinav tarzını oluşturabilirsiniz. Taş görünümlü kaplamalarla ahşap kullanıldığında ortaya mükemmel bir banyo dekorasyonu çıkacaktır. Mavi beyaz renklerini kullandığınızda deniz esintisini banyonuzda hissedebilirsiniz.

Bu renkler özellikle küçük banyolar için oldukça idealdir. Siyah çerçeveli duşakabinler banyonuzda alan yaratacak ve rahat kullanım sağlayacaktır. Küçük banyolar için duşakabinler en ideal ürünlerdir. Eğer, küvet kullanmak istiyorsanız oval veya yuvarlak ayaklı küvetler banyonuzla çok yakışacaktır. Bunun yanı sıra mermer makyaj masası, ahşap tabureler ve aksesuarlarla uyumu yakalayabilirsiniz.  

 

modern banyo tasarımı

 

Modern Banyo Aksesuarları Nelerdir?

 

 • Şık Banyo Armatürleri
 • Set Üstü Aksesuar ve Banyo Setleri
 • Şık Banyo Aynaları
 • Dekoratif Banyo Dolapları
 • Desenli Banyo Paspasları
 • İşlevsel Banyo Sepetleri
 • Şık ve Gömme Banyo Aydınlatma
 • Koleksiyon Banyo Ürünleri
 • Kendinden Yapışkanlı Banyo Askılıkları
 • Çok Fonksiyonlu Diş Fırçalıkları
 • Tek Bir Duvar Karoları
 • Gömme Çamaşır Makinesi Dolapları

Modern banyo modelleri ve dekorasyonunda, büyük bir banyoya sahipseniz beyaz ve lacivert gibi zıt renkleri bir arada kullanabilirsiniz. Böylece banyonuzda renklerle farklı iki bölüm oluşturabilirsiniz. Birbirinden farklı zıt renkleri kullandığınızda dengeyi kurmaya özen göstermelisiniz. Banyo dekorasyon fikirleri düzenli ve temiz banyolar yaratmak için çok önemlidir.

 

modern banyo görünümüBirkaç eşya ve enerjisi yüksek uyumlu renklerle mükemmel bir banyoya sahip olabilirsiniz. Banyoda düzen oluşturmak ve aradığınızı rahatlıkla bulmak açısında doğru banyo dolabı seçmelisiniz. Banyo dolabı seçerken açık renklerden yana tercihler yapmalısınız. Bunun için aynalı kapakları olan dolaplar oldukça idealdir. İnce ve boyuna uzun olan dolaplar çok daha kullanışlıdır.

 

modern banyo görünümüKüçük ve dar banyolar için duvar rafları çok uygundur. Böylece boş olan duvarları değerlendirebilir ve çeşitli aksesuarlarla banyonuzu düzene sokabilirsiniz. Aynalar özellikle küçük alanlara derinlik kazandıran ürünlerdir. Lavabonun üzerine yerleştireceğiniz aynın büyük olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece banyonuz çok daha geniş ve ferah görünecektir.  Banyonuzu uygun eşyalar ve malzemelerle döşediğiniz zaman çok daha düzenli ve kullanışlı hale gelecektir. Güne başlarken ve günü sonlandırırken uğradığımız banyoların hijyen açısından önemi büyüktür. Bu nedenle düzenli, uyumlu ve temiz olması gerekmektedir.

Modern Banyo Modelleri  2023 

Banyo gün içinde uyanır uyanmaz kişisel temizlik ve bakım için uğradığımız özel alanlardır. Banyoların rahat ve konforlu kullanılması ve hijyenik olması için çok iyi bir şekilde dekore edilmesi gerekmektedir.
Banyo trendleri her yıl değişen ve tasarlanan ürünlere sahiptir.  Sizlerde banyolarınıza renk katmak ve daha fonksiyonel bir şekilde kullanmak istiyorsanız değiştirebilir ve farklı dekorlar oluşturabilirsiniz. Modern banyo tasarımlarında daha çok siyah, beyaz ve gümüş rengi kullanılmaktadır.

 

modern banyolar

 

Modern, Avangarde, Klasik, Bohem Stil Banyo Görünümü İçin 13 Öneri

 • Duvarlarınızın rengini banyonuzun alanına göre renklendirmelisiniz.
 • Banyonuz genişse eğer antrasit gri, indigo mavisi ve beyaz rengini ya da  ikisini bir arada kullanarak farklı bir ambiyans yaratabilirsiniz.
 • Dar bir banyonuz varsa beyaz ve krem rengini kullanmalısınız. Dilerseniz su geçirmeyen duvar karolarıyla banyonuza ayrı bir hava katabilirsiniz.
 • Zemin ve duvarlarda 3D tasarımdan faydalanarak bulut, yıldız, deniz kabuğu, deniz gibi görsel efektlerini yansıtabilirsiniz.
 • Zemine beyaz ve geometrik şekillere sahip karoları kullanabilirsiniz. Tavana ise spot ışıklarla aydınlatabilirsiniz.
 • Oval, asimetrik, altıgen, kare, dikdörtgen aynalar kullanarak banyonuza derinlik katabilirsiniz.
 • Gri, siyah, antik kahverengi gibi renklere sahip banyo dolapları ve klozet alarak modern mobilyalarla banyonuzu dekore edebilir, ürünlerinizi düzenleyebilirsiniz.
 • Sürgülü, kapılı, siyah çerçeveli fonksiyonel duşakabinler kullanabilirsiniz.
 • Yuvarlak, oval ve asimetrik renkli ve ayaklı küvetler kullanabilirsiniz.
 • Bluetooth özellikli sensörlü gümüş veya siyah renginde bataryalar ve duş seti alabilirsiniz.
 • Duvarlarınıza raflar ekleyerek üzerine yapay veya gerçek çiçekler koyabilirsiniz, küvetinizin kenarlarına bitkiler koyarak SPA görüntüsü verebilirsiniz.
 • Siyah, gri, bronz renginde ayaklı klozetler kullanabilirsiniz.
 • Siyah veya gri renginde sensörlü çalışan banyo sepetleri ve çöp kovası kullanabilirsiniz.
 • Naturel Sofistik Banyo Alanları

Banyo dekorasyonunu etkileyen ve ilk göze çarpan ürünler çöp kovaları, fırçalar, banyo aksesuarları, bataryalar, duş setleri, klozetler ve musluklardır. Her çeşit modelde ve renkte bataryalar bulunmaktadır. Banyonuzun tarzına göre seçim yapabilirsiniz. Günümüzde siyah ve gold bataryalar en çok kullanılan modellerdir. Bunun yanı sıra vinil kaplama banyo duvar kağıtları da son yıllarda banyolarda çok sık kullanılmaktadır. Vinil banyo zemin kaplama ürünleriyle banyonuza istediğiniz profili kazandırabilirsiniz.banyo modeli

 

Banyo aynasının üzerine uzun veya kıvrımlı siyah aplikler kullanarak modern aydınlatma yapabilirsiniz. Geniş ve büyük bir banyoya sahipseniz tavan armatürleriyle aydınlatmayı sağlayabilirsiniz. Banyo mobilyalarınızı tek renk alabilir ve o alanı farklı bir renkle kaplayabilirsiniz. Banyonuzun duşakabin ve klozetin olduğu duvarları ise farklı bir renge boyayabilirsiniz. Bunun için desenli kaplamaları veya koraları kullanabilirsiniz. Banyonuzun zeminini ve duvarlarını gri veya kahverengi efekt görünümlü mermerle kaplayabilir ve bir bütünlük oluşturabilirsiniz.

 

Banyoların hijyen ve temiz olması sağlık açısından önemlidir. Kişilerin kişisel temizliğini yaptığı ağız, diş bakımı, saç kurutma, duş, makyaj, dışkılama gibi ihtiyaçların giderildiği özel alanlardır. Bu nedenle düzenli ve temiz olmasının yanı sıra kullanışlı olması da önemlidir. Banyolarda kullanılan dekor ve renklerin insan psikolojisi üzerinde etkileri olduğu uzmanlarca dile getirilmiştir. Banyonuzu modern bir hale getirmek için banyo dolaplarınızı, aynaları, klozet takımını ve duş setlerinin modern şekilde tasarlanmış olan modellerini tercih etmelisiniz. Modern banyo tasarımlarında daha çok oval, asimetrik gibi şekiller aynalarda dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra birbiriyle zıt olan renklerde banyolara modern bir ışık yansıtmaktadır.

Soru Sor

Security Code

*Lütfen zorunlu alanları doldur...

BENZER İÇERİKLER